KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13977024
nr 1397 7024
Jerzy Luczak-Szewczyk
(1923-1975), Sverige
Oljemålning, Landskap. Signerad. Olja på duk, 61x89, yttermått inklusive ram: 67x95 cm
Jerzy Luczak-Szewczyk, polsk-svensk målare, tecknare och skulptör född 1923 i Lublin, Polen, död 1975 i Örebro.
måndag 17 maj 2021
kl 18:15:37
Jerzy Luczak-Szewczyk
Läs mer om Jerzy Luczak-Szewczyk